-

  
Menü
Ana Menü
    Ana Sayfa
    Haberler
    Üyeler
    Resim Galerisi
    Yazılar
    Forum
    Videolar
    Sohbet Odası
    Ziyaretçi Defteri
    Yeni Resim Galerisi

Kasabamız
    Tarihçe
    Coğrafi Konum

Resim Gönderme
    Resim Ekleme
    Resim Boyutu Küçültme

Eğlence
    Oyunlar
 
Mini Sohbet
 
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : Bucali3235
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 933

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 5
Toplam : 5
Rekor : 48 kişi 25.02.2017
IP No : 3.233.220.21
Site sayacı
Bugün Tekil : 3
Bugün Çoğul : 3
Bugün Toplam : 6
----------------
Dün Tekil : 1
Dün Çoğul : 1
Dün Toplam : 2
----------------
Genel Tekil : 196800
Genel Çoğul : 238973
Genel Toplam : 435773
 
Son Girişler
Gulkentli (55056397.dk Önce)
YusufERDOGAN (56262401.dk Önce)
onpuan (59911129.dk Önce)
ecof32 (61650229.dk Önce)
kazim (61752460.dk Önce)
 
Takvim
« Mar Nisan
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Tarihte 4 Nisan günü 0 olay var, Detaylar..
 

KUMDANLI KASABASI WEB SİTESİ'NE HOŞGELDİNİZ...

SİTEMİZ 11 YAŞINDA...Son değişiklikler
DUYARSIZLIGIN BÖYLESİ..(alisimsek)
Tuhaf Şeyler..(aliosman)
pafta..(dragon)
kayıp adam..(h_a_y_a_l_e_t)
yangın..(h_a_y_a_l_e_t)
 

 
 

Son Dakika Haberler
 

HOYDER BAŞKANINDAN AÇIKLAMA(YUSUF ERDOGAN)

Miryokefalon Zaferi kutlamalarında Kumdanlı isminin zikredilmemesine hemşehrilerimizden tepki...

 

Gelendost’un yıllardır sahiplendiği Miryokefalon Zaferi ile ilgili olarak Yalvaç ve Kumdanlı isimlerinin zikredilmemesine, Isparta’da faaliyet gösteren Hoyranlılar Derneği (HOYDER) Başkanı Yusuf Erdoğan’dan tepki geldi. 
 
HOYDER (Hoyranlılar Derneği) Başkanı Yusuf Erdoğan kutlanacak olan Miryakefalon  zaferinin 835. yıl dönümü ile ilgli açıklamalarda bulundu.
 
Erdoğan, Miryokefalon zaferinin 1071 tarihinde yaşanan Malazgirt zaferinden sonra Türkler’in Anadolu’da kazandığı ikinci büyük ve önemli bir zafer ol- duğunu belirterek, “Bu günler Miryakefalon Zaferi’ nin 835. yıldönümüdür. Bu tarihi zaferi kazanan, ecdadımız II.Kılıçarslan ve ordusunu rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
 
Yusuf Erdoğan, “Bu zaferle Anadolu’nun ebedi Türk yurdu olduğunun belgesi, yani tapusu alınmıştır.Anadolu vatan yapılmıştır. Takip edilen iskan siyaseti ile de Türkmenlerin yerleşik hayata geçmeleri sağlanmıştır.” dedi. HOYDER Başkanı Erdoğan, “Biz Hoyranlılar atalarımızın bize hediye ettiği bu coğrafyada gözlerimizi dünyaya açmış olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Her Türk'ün bu önemli za- feri sahiplenmesi ve kutlaması hakkıdır. Ancak savaşın yeri hakkında lobiler oluşturulması ve bu tarihi savaşın tek bir yere sıkıştırılması, tabiri caizse Miryokefalon zaferinin Başkenti olan Kumdanlı - Hoyran’ın adının bile söylenmemesi, biz Hoyranlıları üzmüştür ve bu açıklamayı yapmak zaruret olmuştur.” dedi. Miryokefalon zaferinin daha geniş ele alınması gerektiğini ve Kumdanlı-Hoyran bölgesinin unutulmaması gerektiğini belirten Erdoğan açıklamalarına şu şekilde devam etti: “İlköğretim okullarında okutulan ders kitaplarına baktığınızda Miryokefalon-Kumdanlı savaşı ibarelerini görürsünüz.
 
Bizim yaptığımız araştırmalarda, savaş Kumdanlı Ovasında olmuştur. Ancak binlerce askerden oluşan ordu, yüzlerce silah, erzak malzeme yüklü arabadan bahsedilmektedir. Yani veriler savaşın geniş bir alanda olduğudur. Gençali -Taşevi arasındaki Kanlı Palamut - Gelendost-Yenice, Avşar - Yalvaç-Mısırlı, Yarıkkaya üçgeninde geçiyor savaş. Ama asıl Meydan muharebesinin yapıldığı alan Gökçeali köyü ile Kumdanlı arasıdır. Bunu biz söylemiyoruz. Ünlü tarihçi W.Ramsay söylüyor.
 
W.Ramsay daha önceleri, Denizli-Honaz-Düzbeli işaret etmiş. En son Antiocheia kazıları için Yalvaç'a geldiğinde bölgeyi incelemiş ve önceki fikrinden vazgeçerek savaş alanı olarak Kumdanlı ovasını işaret etmiştir. Tarihçiler Tomaschek ve Osman Turan da Kumdanlı Savaşı diyerek Ramsay’ı tasdik etmişlerdir.
 
Bizim yorumumuzla da gerçekler uyuşmaktadır. Bizans Ordusu Denizli'den çıkmış, rotası Akşehir üzerinden Konya'dır. Selçuklu ordusu ise asker sayısı olarak az olduğundan, pusuda beklemiş, at nalı taktiği ile Tırtar istikametinden gelerek Bizans ordusunu çevirmiştir. Bu arada Kılıçarslan’ın ordusu gelinceye dek bölgedeki köylü halk Bizans askerlerine saldırmış, atların gemlerini, hatta ayaklarını tutup, Selçuklu askeri gelinceye dek oyalamışlardır.
 
Şu an Gelendost ilçemizde Miryokefalon’la ilgili şenlikler başlamıştır. Her Türk'ün hakkıdır kutlamak. Bizim Gelendostlu kardeşlerimizle, Gelendost’ la bir sorunumuz yok. Ancak ana meydan savaşının yapıldığı yer Kumdanlı Ovası’dır. Biz söylemiyoruz, tarih söylüyor. Sezar’ın hakkı da Sezar’a verilmelidir.
 
İtirazı olan gider ilgili tarih, turizm, kültür kurumuna itiraz eder. Kimse kendi başına kendi araştırmalarıyla kitap yazmamalı. Çünkü bu roman değil, tarihi şaşırtmak, yönlendirmek kimsenin haddine değildir. 
 
Biz Hoyranlılar olarak ilgili kurumları göreve davet ediyoruz. Arşivler incelensin ve gerçekler kamuoyuyla paylaşılsın, biz saygı duyarız.
Ancak bu savaşın yeri, arkeolojik kazılarla, lobi oluşturarak değil, arşivler incelenerek ortaya çıksın. Kazılarla gerçeğin ortaya çıkamayacağını düşünüyoruz. Çünkü burası II.Kılıçarslan’ın, Selçuklu’nun yerleşim yeri değil pusu yeridir. Yani kalemize saldırılmamıştır, bu bölgeye Selçuklu ordusu pusu at- mak için geçici konuşlandırılmıştır.” dedi.
 
Erdoğan açıklamasının sonunda: “Bu vesile ile şunun da bilinmesini istiyoruz. Yüzyıllardır Kumdan- lı-Hoyran kaderiyle baş başa bırakılmıştır. 1625 yılında Osmanlı’nın 36 köy bağlayıp nahiye yaptığı Kumdanlı - Hoyran'ın üzerine bir şey konulmamıştır. Bila- kis kamu kurumları, okullar, karakol birer birer alınmıştır. İş istihdamı olan hiçbir tesis yapılmamıştır. Ne acıdır ki, 386 yıl önce 36 köyü olan nahiyeye bugün köy olsun denilmektedir. Üzerine bir şey konmamış ancak çok şey alınmıştır. Yine de yok olmamış, Hoy- ran bir şekilde dimdik ayakta kalmıştır. Ama lütfen tarihimizi Miryokefalonumuzu elimizden almaya çalışmasın kimse. Hoyran’ın havası serttir insanı merttir. Bu kadar da sahipsiz değildir Hoyran.  Türk Milletinin bu tarihi zaferini kutluyor, saygılar sunuyorum.” dedi.KAYNAK www.özyalvac.com
...
 

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Hatırla :   Gizli : 

  
 
Köşe Yazıları

Abdurrahman ÜSTÜNDAĞ

Deneme

Yusuf ERDOĞAN


 
Resimlerden
Galeriden seçmeler..
Resim Gönder

efsane şöför
 
Anket
A mı? B mi? C mi?:)
A (66 %)
B (14 %)
C (19 %)
21 - Katılım
 
Kayan Yazı

MutIuIuğu tatmanın tek çaresi, onu payIaşmaktır.?

İnsan gözdür, görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa, değeri o kadardır.

Öğretmen bir kandiIe benzer, kendini tüketerek başkaIarına ışık verir.

SabahIeyin erken kaIkarak, gecenin gündüz oImak izin geçirdiği değişime şahit oImayanIar, yeryüzünde hiçbir şey görmemişIerdir.

Önce farenin şerrini defet, sonra buğday biriktirmeye çalış.

 
İyiki Doğdunuz

» isakaravicir , 
 
© Kumdanlı Kasabası
Webmaster:Gulkentli
En iyi görüntüyü 1024*768 çözünürlükte Internet Explorer 4.0 ve üstü ile verir.
Website motorumuz © 2007 AspSitem Ay Yıldız.
Bu sayfa: 0,22 saniyede yorumlandı.